Javasasszony unokája
Nincs újkeletű magyar gyógynövényes könyv. A hiányt pótolja az a munka, melyet a bükki füvesember, Szabó Gyuri bácsi írt azokról a gyógynövényekről, melyek körülvesznek minket szép Magyarországon.
Gyuri bácsi gyógynövényes tudását nagymamájától, a falusi javasasszonytól tanulta. Ez a fajta népi bölcsesség évszázadok alatt halmozódott fel és lassan kiveszőben van. Gyuri bácsi gyerekkora óta ismeri, gyűjti és használja a gyógynövényeket megelőzésre, betegségek tüneteinek enyhítésére, gyógyításra.
Könyvében minden tudnivalót megtalálhatnak: hol és hogyan kell gyűjteni a növényeket, hogyan kell őket szárítani, tárolni, majd gyógyteának elkészíteni, és végül azt is, melyiket mire lehet használni. Gyuri bácsi szívesen átadja ismereteit, semmit nem hallgatva el. Azt mondja, a néptől kapta tudását, a népnek is kell visszaadnia, hiszen közkincs az.
A könyvet a Magyar Tudományos Akadémia forrásmunkaként ajánlja a téma kutatói számára. 2011 végén bővített kiadása jelent meg ennek a könyvnek.
Az újabb kiadás bővült néhány fejezettel, a gyógynövények közül pl. a dióval és a bodzával, a részletes szövegek közül a Babaváró rendszer leírásával. Benne maradtak a hasznos receptek, melyeket Gyuri bácsi javasol különböző betegségekre. Az első megjelenés, 2004 óta oly sok esemény történt, hogy szükségét láttuk egy zárszó megírásának is, amelyből megtudhatják, hogyan alakult a teák és a Szabó család sorsa az utóbbi 7 évben.
Sorrendben a negyedik, gyógynövényekről szóló könyv, melyet a „gyógyfüves család” írt.
A legújabb kötetben a fő hangsúly nem a felhasználásukra, hanem a természetben való felkutatásukra esik. Azoknak készült, akik maguk szeretnék megtalálni és begyűjteni a gyógyteának valót saját fogyasztásra vagy a családjuk számára. Ezért van az, hogy a növények botanikai ismertetése, jellemzői, lelőhelyük leírása fontos szerepet kapott.
A könyvben megtalálhatók mindazok a növények, melyeket Magyarországon gyakran használunk, emellett hasznos tanácsokat kap az olvasó a teakészítéssel, a gyógyhatásokkal kapcsolatban is. A gyógynövények történetéről szóló érdekességek pedig olvasmányossá teszik a kiadványt.
Lopes-Szabó Zsuzsa törekedett arra, hogy a könyv betöltse hivatását, és könnyen elférjen a zsebben, hátizsákban, bírja a törődést és a sűrű használatot, abban a reményben, hogy valóban használni fogja a vásárló, az olvasó – és nem csak a könyvet, hanem később a gyógynövényeket is.
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember és lánya, tanítványa, utódja Zsuzsa írták ezt a könyvet, melyben összefoglalják azt az ősi, népi gyógyító tudást, melyet családjuk évszázadok óta birtokol.
Gyuri bácsi 86 éves, Bükkszentkereszten, ebben a bájos hegyi faluban él és a környező hegyeket járva keresi a gyógynövényeket. Tudománya, legendás személyisége, híres felfedezése, a cukorbetegség elleni tea tették országszerte ismertté a nevét. Tudását nagymamájától, a javasasszonytól tanulta még gyerekkorában. 150 féle gyógynövényt ismer és használ. Számos olyan gyógynövényekből készülő teája van, melyekkel komoly betegségeket lehet megelőzni és gyógyítani.
Ebben a könyvben apa és lánya összefoglalják, mely növények a leghatásosabbak vérnyomásra, cukorbetegségre, emésztésre, koleszterinre, allergiára. Azokat a népgyógyászati tapasztalatokat összegzik, melyekre évszázadok óta támaszkodik az orvoslás és amelyek sajnos lassan feledésbe merülnek.
A bevezető részből megismerhetik a gyógyítás történetét, a leghíresebb ókori és középkori európai és magyar gyógyítókat. Utána általános leírás található a leggyakoribb betegségekről és a javasolt növényterápiáról. A következő részben pedig 68 Magyarországon gyűjthető gyógynövény bemutatása történik a felhasználásukkal kapcsolatos konkrét tanácsokkal.
A könyv legnagyobb érdeme, hogy nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre és praktikus tanácsokat ad a gyógyteák elkészítéséhez valamint ahhoz, milyen növényből milyen betegségre és milyen mennyiségben kell gyógyteákat fogyasztani.
Hiánypótló munka, mert nem külföldi, hanem Magyarországon termő növényekről szól és a legősibb magyar gyógynövényes hagyományokat foglalja össze. Olvasmányos, könnyen érthető és szép kivitelezésű könyv. Örömet okoz annak is, akinek ajándékba vásárolják.
A bükki füvesember nyomában címmel 2013. június 6-án, az Ünnepi Könyvhétre jelent ny.